|
PURPOSE
|
|
|
|
|
APPLICATION
|
|
|
|
|
ADVANTAGES
|
|
|
|
|
EQUIPMENT CONFIGURATION
|
|
|
|
|
OPTIONAL EQUIPMENT
|
|
|
|
|
MAIN SPECIFICATIONS
|
|
| Baseline distances | 30 / 50 / 75 / 100 m |
|
Atmospheric transmission factor measurement:
|
|
| - measurement range | 0 - 1 |
| - measurement error | ± 0.003 |
|
MOR measurement:
|
|
| - measurement range | 10 - 10000 m |
| - measurement error | 5% (from 10 to 2000 m) 10% (more than 2000 to 6500 m) 15% (more than 6500 to 10000 m) |
| Operation mode | automatic message or upon request |
| Message interval | 5 s |
|
Power supply voltage:
|
|
| - AC mains | 230 V 50 Hz |
| Power consumption | ≤ 75 W |
| Output interface | RS-485-2W, V.23 |
| Communication protocol | ASCII |
|
Operating conditions:
|
|
| - air temperature | -60°C to +65°C |
| - relative humidity | 0 - 100% |
| - atmospheric pressure | 60 - 110 kPa |
| Protection | IP 66 |
|
Dimensions (L×W×H):
|
|
|
- emitter
mounted on pole with cover
|
1020×420×2620 mm |
|
- receiver
mounted on pole with cover
|
1020×420×2620 mm |
|
Weight:
|
|
|
- emitter
mounted on pole with cover
|
131 kg |
|
- receiver
mounted on pole with cover
|
131 kg |
| - electronic unit | 15 kg |
| Life time | 10 years |
|
CERTIFICATION
|
|
For the purchase of meteorological products, please contact:
+375 17 389 11 67 +375 17 389 11 02 meteo@peleng.by