|
PURPOSE
|
|
|
|
|
ADVANTAGES
|
|
|
|
|
EQUIPMENT CONFIGURATION
|
|
|
|
|
ADDITIONAL IMAGES
|
|
portable mast in shipping case |
|
|
MAIN SPECIFICATIONS
|
|
| Maximum mast height | 3.3 m |
| Distributed load capacity | 20 kg |
| Sensor holder load | 5 kg |
| Max support diameter | 1.72 m |
| Mast tube diameter | Ø 28 mm |
| Connection size of sensor holder (adapter D32) | Ø 32 mm |
|
Operating conditions:
|
|
| - air temperature | -60°C to +65°C |
| - relative air humidity | 0 - 100% |
| - atmospheric pressure | 60 - 110 kPa |
| - wind speed | 0 - 35 m/s |
| Mast weight | 7 kg |
| Shipping case dimensions (L×W×H) | 655×445×307 mm |
| Shipping cases weight with mast, cable set, SPTA set (gross / net) | 20 / 9 kg |
| Life time | 10 years |
For the purchase of meteorological products, please contact:
+375 17 389 11 67 +375 17 389 11 02 meteo@peleng.by