|
PURPOSE
|
|
|
|
|
APPLICATION
|
|
|
|
|
ADVANTAGES
|
|
|
|
|
EQUIPMENT CONFIGURATION
|
|
|
|
|
OPTIONAL EQUIPMENT
|
|
|
|
|
ADDITIONAL IMAGES
|
|
PRODUCT DESIGNATION STRUCTURE (ORDER CODE) |
|
|
MAIN SPECIFICATIONS
|
|
|
Wind speed measurement:
|
|
| - measurement range | 0.3 - 55 m/s |
| - measurement error | ± 0.3 m/s (0.3 - 10 m/s) ± 3% (more than 10 to 55 m/s) |
|
Wind direction measurement:
|
|
| - measurement range | 0 - 360° |
| - measurement error | ± 3° |
| Operation mode | automatic message or upon request |
| Message interval | 3 s |
|
Power supply voltage:
|
|
| - DC mains | 24 V |
| Power consumption including heating | ≤ 35 W |
| Output interface | RS-485-2W, V.23 |
| Communication protocol | ASCII, NMEA 0183 |
|
Operating conditions:
|
|
| - air temperature | -60°C to +65°C |
| - relative humidity | 0 - 100% |
| - atmospheric pressure | 60 - 110 kPa |
| - sound pressure exposure | up to 130 dB |
| Protection | IP 66 |
| Dimensions (L×W×H) | 285×285×430 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Life time | 10 years |
|
CERTIFICATION
|
|
For the purchase of meteorological products, please contact:
+375 17 389 11 67 +375 17 389 11 02 meteo@peleng.by